Abacı Peribacaları ve Yeşilöz Kuleleri’ne Fotoğraf Gezisi Yaptık

Geçtiğimiz hafta sonu Abacı Peribacaları ve Yeşilöz Kuleleri gezimizi gerçekleştirdik. Sabahın ilk ışıklarında Kirmir Çayı üzerindeki Doğanözü Barajında çekimler yaptıktan sonra Abacı Peribacaları’nı ziyaret ettik. Kızılcahamam coğrafyasında yer alan Abacı Peribacaları Ankara’lı gezginler için bulunmaz fırsat. Burası bir Jeosit alanı. Kapadokya bölgesinin peribacaları kadar olmasa da oluşumlar doğal haliyle çok güzeller. Fotoğrafçı olmasanız bile mutlaka gidip görmelisiniz.

Yalnız bu seferki ziyaretimizde ekip olarak peribacalarının hemen yanına yapılan beton park bizi çok üzdü. Jeosit alanına hiç yakışmayan bir çalışma gördük. Trabzanların ağaç desenli  ve havuz süslerinin peri bacasına benzetilmeye çalışılması parkı malesef doğal yapamamış. Böylesine güzel ve etkileyici doğal bir oluşum varken daha dikkatli ve planlı bir park çalışması yapılmalıydı. Bundan böyle parkın bulunduğu taraftan ve parkı gören bir çok alandan doğa fotoğrafı çekmek ve bakıldığında gerçek ortamda oradan keyif almak pek mümkün olamayacak. Beton havuzda su sesi ve parkın kamelyasında dumanlı köfte yerine, peribacalarında rüzgar sesini ve çantadan küçük bir sandviçi tercih ederim. Tamam olsun köftede olsun ama bu kadar beton niye.

Ziyaretçiler için bölgede bir araç parkı ya da kamelya altı çay kahve mekanları tasarlarken hemen yanındaki doğal alanı baskılayan ve onu bir çok açıdan zedeleyen bir proje yerine doğal olarak kalabilecek bir çalışma daha güzel olmaz mıydı ? Projenin tabelasından hareketle sorayım zaten çok güzel KREA edilmiş bir yeri neden RE-KREA çabasına girilir ki.

 

Parktan Görüntüler:

 

Fotoğraf Gezimizden Kareler