Kahar Ev

Dağevi Konaklamalı Fotoğraf Atölyesi

Etkinliğimiz bir fotoğrafçı etkinliği olup, tırmanış yok, trekking yok, isteyen konakta takılıp yatabilir de. Gündüzleri doğal bir ortamda fotoğraf çekimi ile geçireceğiz. Yemeklerimiz tamemen doğal ve yöresel lezzetlerden oluşacak. Asıl keyif ise akşam saatlerinde. Bahçede yıldızlar ve kamp ateşi, şöminede çıtırdayan odunlar ve izlemeye doyum olmayan alevlerin yumuşak ışığında yapılan fotoğraf konuşmaları .  Bu uygulamalı fotoğraf  atölyemizi sıcacık bir dağ evinde Kastamonu Taşköprüye bağlı Arıgören köyünde konaklamalı olarak gerçekleştireceğiz.

Dağ evi ahşap bir yapı, ufku açık, sırtını ormana vermiş uzak tepelere bakıyor. Şöminenin kaynattığı su ve ona bağlı kalorifer sistemi ile ısınıyor. İçerde dağ evlerinin bir takım köşelerinin insanı ısıran soğuğundan eser yok. Mekan sıcacık. Sarı ışıkla yapılan aydınlatma ahşabın ve mekanın sıcak etkisini daha bir keyifli yapmış.  Gıdalar organik, etrafta kediler ile köpekler didişmeden barış içinde yaşarken onların arasında da özgür tavuklar dolaşıp, ertesi güne kahvaltı yumurtaları için harıl harıl çalışıyorlar. Her öğünde sofrada ormandan ve köyden doğal ürünler beliriyor  .  Her mevsim ayrı bir güzellik vaadediyor.

 

Konaklama:
Dağ evindeki çift ya da tek yataklı odalarda olacaktır.

 

Tarih:
22-23 Mart C.tesi-Pazar

 

Hareket Yeri ve Saati:
Cumartesi 08:00 -Tunus Caddesi – Gazi Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Önü. Otobüs Durakları
( Harita: http://goo.gl/maps/m5ot9 )

 

Dağ Evi'nden

Ücrete Dahil Olanlar

  • Ulaşım,
  • Konaklama,
  • 1 Kahvaltı, 2 Öğlen Yemeği ve 1 Akşam Yemeği,
  • Fotoğraf atölyesi,
  • Çevre gezileri,
  • Rehberlik hizmetleri

 

 

Mutfakta Neler Var !

Kahvaltı:

Kahvaltı klasiği zeytin, peynir vb. dışında konağın mutfağına özel; sarımsaklı süzme yoğurt, pastırmalı ve  yeşil bitkili omlet, yeşil bitki kavurması (mevsime göre bostan yeşillikleri veya yabani otlardan), kanlıca mantarlı saç yufkası böreği, ev yapımı ekmekler, fırınında patates, sarımsaklı ekmek vb. kahvaltının tuzlu seçenekleridir. İçecekler: taze süt, ev yapımı meyve suyu, meyve çayı. Tatlılar: Köyde yetişen yaban meyve ağırlıklı reçel, marmelat ve pekmezlerden oluşur. Böğürtlen, dağ çileği, kuşburnu, kiren (kızılcık), erik, acık (yaban elması), ahlat, alıç, döngel, üvez, yaban vişnesi, şeker pancarı gibi.

 

Öğle Yemeği:

Mantı, prohi (yöreye özgü bir çeşit etsiz mantı), mantarlı gözleme, etli ekmek (bir çeşit kıymalı gözleme), ter ekmek dürümü ve simit tiridi gibi seçeneklerden oluşur.Yayık ayranı, ev yapımı meyve suyu, seçilen ana yemeğe uygun salata, zeytinyağlı ve turşular eşlik eder.

Gökte Yıldız Bahçede Ateş

Akşam Yemeği:

Konağın bahçesindeki kuyuda pişirilen kuzu kebap,köy tavuğu, etli güveç, güveçte pastırmalı kuru fasülye, közde pişmiş yahnili keşkek, etli lahana, pazı veya kabalak sarması gibi seçenekler sunulur. Yanında seçilen ana yemeğe uygun erişte makarna, siyezbulguru pilavı, mantarlı pilav, iç pilav veya sebzeli pirinç pilavı bulunur.

Garnitürler: Közlenmiş veya buharda pişmiş soslu sebzeler, salata, çeşitli turşular ve içecekler.

Çorbalar: Yeşil mercimekli tarhana, pastırmalı tarhana, sebzeli kırmızı mercimek, karışık yarma çorbası, düğün çorbası, sütlü yeşil bitki çorbaları.  Mezeler ise mevsimine göre çeşitli sebzeler, mantarlar ve turşulardan hazırlanır.

İhtiyaç duyulursa, baçedeki ateş başında veya dolunay yürüyüşünde acıkmışsanız gece yiyecekleri de eksik olmaz. Sarımsak-sirke terbiyeli mantarlı gece çorbası, közde patates, kuzinede kestane, patlamış mısır, soğuk gecelerin ilacı Kastamonu salebi gibi seçenekler sunulur.

Sobaya biraz daha odun atabilir miyiz

Tatlı Büfesi:

Günün her saatinde servise hazır çeşitler bulunur.  Mevsimine göre meyve tatlıları (kestane, ayva, üvez, döngel, elma vb), incir uyuşturması, sütlaç, meyveli kabak tatlısı, erişte tatlısı, pekmez soslu kek vb.

 

Facebook’ta etkinliği ziyaret et.