Karakayalar Foto Kamp

Ne zamandır hayalini kuruyorduk. İşte zamanı geldi. 30- 31 Mayıs’ta makineleri, çadırları kapıp kampa gidiyoruz. Tarihi Frig Yolu üzerinde yer alan Karakayalar bozkır ortasında sanki başka bir dünya gibi. Buradaki kayalık araziyi çok etkileyici bulurum. Herhangi bir köşesinde özellikle gün batımında zamanı unutturan hayaller kurdurur. Bölge çorak ve bozkır olmasına rağmen Hazirana kadar henüz yeşilini korur. Öğlen sıcak bassa da akasya ağaçlarıyla oluşturulmuş koruluk, kamp ve dinlenme için mükemmel bir imkan sunar. Burası aslında bir tırmanış bahçesidir ve bir çok sektörde onlarca tırmanış rotası barındırır. Biz bu sefer  fotoğraf ve daha çok kafa dinlemek için gidiyoruz. Ama isteyen olursa bir iki ip açar ve kolay rotalarda deneme bile yapabiliriz.

Neden Burası, Olabilir mi Yapabilir miyiz ?

Özellikle daha önce kamp tecrübesi olmamış ve ilk deneyimi olacak arkadaşlar için Ankara’ya çok uzak olmayan ( 170 km) bu mekanı seçtim. Mutfak becerinizi ve kamp alışkanlıklarınızı burada deneyebilirsiniz. Her zaman çok temiz olmasa da yakında 3, 5 kabinlik bir tuvaleti var. Ayrıca bir de çeşmesi. Size çadır nasıl kurulur, kamp için nelere dikkat edilir anlatırım. Ocağı nasıl kullanacak, yemek yapacaksınız anlatırım. Yanyana çadırlarda pişirir sonrada oturur hep bareber yeriz. Emin olun yediğiniz en sıradan şey bile çok lezzetli gelecek.

Programa Dair

Sabah erkenden şehirden ayrılıp çok geçmeden kamp alanımıza varırız. Çadırları kurup kahvaltımızı yaptıktan sonra da ağaç gölgesinde kampımız başlar. Zaman zaman birlikte kayalıkların civarında küçük yürüyüşler yaparız. Size ilginç bulduğum noktaları gösteririm. Tırmanıcıların ve bölgenin fotoğraflarını çekeriz. Kayaların tepesinde oturur çay içer, yatar gökyüzünü izleriz. Bu bölge keşfini ikindi saatlerinde yapıp gün batımını kayalarda izlersek muhteşem olur. Sonra da akşam için yemek hazırlıklarına girişiriz, yemek sonrası çay ve sohbetten sonra ise kesinlikle yapılması gereken bir şey de yıldız izleme etkinliğidir. Karanlığı yaşayıp kendimizi gökyüzüne bakmaktan alamadığımız bu etkinliği kim sevmez. Sabah kuş seslerine uyanıp yine uzunca bir kahvaltının ardından öğleden sonraya kadar çadırları toplamayız. İsteyen kitabını okur, isteyen fotoğraf çeker, isteyen yürüyüş yapar, tırmanır. Nasıl keyif alırsanız. . . Anlayacağınız bu kampta koşturmaca yok, yatın gökyüzüne bakın, sessizliğin, rüzgarın ve doğanın tadını çıkarın.

Nasıl Gidelim

Bu konuda bir kaç fikir var. Aşağıdaki kayıt bağlantısı ile küçük bir anket yapacağım. İki seçeneğimiz var; ya kendi araçlarımıza dağılıp gideceğiz ya da yine araç ayarlayacağız. Araç ayarlanırsa araç kullanırken çıkan olası yorgunluk ve farklı araçlarda olmanın güvenlik riskini azaltmış olacağız.  Araç ayarlarsak kişi başı 100 – 120 arası maliyetimiz olur.  Aşağıdaki bağlantı ile kesin gelmek isteyen arkadaşlar kaydını yaptırsınlar ve duruma bakalım, haberleşiriz. Kayıt sonrası aşağıda malzemeler hakkında bir şeyler yazdım, bir de liste var. Lütfen göz gezdirin.

Malzeme Konusu

Eveeeet, geldik mi esas meseleye, nerede nasıl yatıyoruz şimdi 😉 Kamp için olmazsa olmaz malzemelerimiz var. Size onları listeleyip birazda nereden alabileceğinize dair ipuçları vereceğim.

Çadır

Çadırı yaz gelirken bazı marketlerde satılan 50 tl civarında fiyatı olan tek tenteli modellerden alabilirsiniz. Bunlar festival çadırı olarak da satılır. Bu çadırlarla yazın foto festivallerde kamp yaptım, sorun olmuyor. Hatta içleri yüksek ve geniş olabiliyor. Ama rüzgara ve yağışa karşı çok dayanıklı değillerdir. Polleri plastik olabilir. Bununla başlayabilir ya da az daha para ayırıp daha ileri modellere bakabilirsiniz . Bu iş de sınır yok gibi . Ama sonuçta bir barınak ihtiyacınız var. Ha unutmadan tek tenteler eğer ortam nemliyse yoğuşma yapar içeri damlar. Çift tentelerin ısıyla ve yoğuşmayla arası daha iyidir.

Göz atmanız için bazı bağlantılar veriyorum.

 

Tulum, Mat

Gelelim tulum işine; Mumya tipi tulum alın. Hava serin olursa daha iyi ısınırsınız. Yalnız alırken “Abi bu -20 tulum” ifadesine hemen atlamayın. Nesi -20 , üç aşaması var, comfort,limit,extrem. Konfor dereceyi baz alın. Örneğin bir tulum comfort -20, limit -22, extrem -45 ise -20 den sonrası pek de iyi bir uyku anlamına gelmez. Kısaca kendinize göre uygun bir konfor ısı derecesinde bir tulum alın.

Tabi mevsim de önemli. Yazın gidip de -10 tulumda yatınca yine iyi bir uyku anlamına gelmez. Nerede kaç derecede geceleneceği önemli.

Örneğin Ankara ve Eskişehir için yüksek olmayan yerlerde gece sıcaklığı Mayıs 15’ten sonra Hazirana kadar 10-15 derece arasında seyrediyor. O zaman +8 comfort da dolaşan bir tulum iş görecek diyebiliriz.

Mat ise çok seçenekli bir diğer konu ama 5 – 10 Tl ye yeşil matlar işinizi görür. Eğer konfor isterseniz bunların şişmesi de var. Pek rahat.

Çok teferruata girmeyin. İnsan ne kadar az şeyle mutlu olabiliyor inanamazsınız, bir kaç bulut, bir gökyüzü, ağaç gölgesi felan . Ama tulum önemli, gece sıcak ve rahat geçmemişse sabah surat asarsın. 😉 Bir de eğer 3, 5 gün kalacaksanız gelecek günlerin korkusu doluverir içine.

 

Kamp Mutfağı

Kampta yemek yapmak için en az 1-2 kişilik tencere tava seti, ocak ve yakıta ihtiyacınız var. En pratik olanı lpg propan bir ocak temin etmek. İşi ekstrem koşullara taşıyıp detaylandırırsanız seçenek çok ama çok pratik bir kaç önerim olacak.

Tencere
Bende 2 kişilik bir tencere var, onu kapağı zaten tava diye kullanılıyor. Bir de çaydanlığım var. Her yerde her işimi görüyor bu set.  İşte bu : http://www.k2outdoor.com.tr/Trangia-Aluminyum-Tencere-Seti,PR-106.html

Gerçi benim tencere biraz ufak gibi. Neyse. . .

Bunu da çok sevdim düşünebilirsiniz : http://www.decathlon.com.tr/quechua-yemek-seti-id_8309028.html

Ocak
Şunu kullanıyorum, sorun yaşamadım, küçülüp plastik kutusuna da giriyor: http://www.k2outdoor.com.tr/Fireman-Butan-Propan-Ocagi,PR-3232.html

Yakıt
Ocak kafasının altına 250, 380, 500 gr lıkdan kamp gününüze uygun bir yakıt tankı alıyorsunuz.

http://www.k2outdoor.com.tr/NG-201-Vidali-Tip-Butan-Propan-Kartus-450-gr,PR-5924.html

 

Bu çok hayati ve temel malzeme anlatımından sonra sizinle bir de liste paylaşıp konuyu kapatıyorum. Ayrıca  dosya olarak da farklı bir listeyi işinize yarar umuduyla paylaşacağım. Sorunuz olursa yazın , arayın. 😉

KAMP MALZEMESİ

 1. Uyku Tulumu
 2. Mat
 3. Çadır
 4. Termos
 5. Su Bidonu
 6. Kafa Lambası yedek piliyle
 7. GPS – Harita – Pusula
 8. Düdük
 9. Kolonyalı Mendil Büyük, Küçük
 10. Tuvalet Kağıdı 1 Rulo
 11. Bir kaç adet değişik boy çöp torbası
 12. Buzdolabı poşeti
 13. Diş Fırçası ve Macun
 14. Ocak, Yakıt, rüzgarlık tahta altlık
 15. Mutfak Seti
 16. Bardak
 17. Kaşık, Çatal, Bıçak
 18. Çakmak, Kibrit
 19. Güneş Gözlüğü
 20. Dudak Koruyucu Anti UV
 21. Güneş Kremi
 22. Fotoğraf Makinesi ve Yedek pilKalem, Defter

KISA KISA

 • Lütfen çocuk getirin
 • Takıldığınız bir yer olursa mesaj atın ya da arayıp sorun lütfen.
 • Bir şey satın alırken de karar veremezseniz yine arayın.
 • Sizi güneşten koruyacak gözlük ve şapka getirmeyi unutmayın.
 • Değişken hava koşullarına uyum sağlayabilecek şekilde giyinin. Yağmurluğunuzu unutmayın. Makinenizi koruyacak malzemeler almayı unutmayın.
 • Hava ve yol koşulları programda değişikliklere sebep olabilir.Çocuklarınızı getirebilirsiniz.

 

Tarih: 30-31  Mayıs 2015 08:00

Hareket Yeri:

Tunus Caddesi – Gazi Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Önü. ( Harita: http://goo.gl/maps/m5ot9 )

Biniş Durakları – Lütfen Kayıt Sırasında Belirtiniz:

 • Tunus – Kalkış                      08:00
 • Milli Kütüphane                   08:05
 • Armada                                  08:15

Lütfen kalkış ve ara duraklarda en az 5-10 dk önce olunuz. Her bekleme sonraki duraklarda arkadaşların fazlaca beklemesine sebep olmaktadır.