Kızılçarşak, Demirkazık

Kızılçarşak, Demirkazık

Burası; Niğde Aladağlar, Narpuz Vadisi’nde , Demirkazık tırmanışı yapan  dağcıların klasik rota olarak sıkça kullandıkları meşhur Kızıl Çarşak girişidir. Sabah gün doğumunda çektiğim fotoğrafın aynı mekanda farklı zamanlarda çekilmiş bir çok versiyonu var. Ama çoğu bunun gibi şanslı bir gökyüzüne sahip değiller.  Onlar da aynı yerden aynı açıya sahipler ama doğru zaman avantajını taşımıyorlar. Canon 350 D ve 18-55 Kit Lens ile kaydedilen bu fotoğrafta belki gökyüzü mavisi bir filtre düşündürecek ama polarize filtre yok. Özellikle bulutlu türünden gökyüzünü fazlasıyla sevdiğim için kaçırılmayacak bu anı raw formatta kaydederken aydınlık oda sürecinin sonunda bu hale geleceğini görmüştüm . Orjinal kayıtta kayaların rengi daha açık ve kontrast değerleri düşük ayrıca gökyüzü de bu şekilde bir tona ve bulutları gösterecek kontrasta sahip değil.

Karanlık oda çalışmalarımdan kalan bir yaklaşımla fotoğrafı ele alırken bulutlarıyla gökyüzü ve kayalar şeklinde iki ana bölümde değerlendirdim. Photoshop’ta bölgesel olarak maskeli ya da maskesiz olarak çalışmak mümkün olsa da benim tercihim kontrolü elimde tuttuğum bir HDR çalışması oldu. HDR çalışması sırasında ayrıca doygunluk üzerinde çalıştım. Gerçeklik duygusunu yitirmiş HDR sonuçlarına kaçmayacak bir noktada Tiff olarak çıktı alıp son aşamada kayalık alanda zirve noktasına düşen ışık üzerinde ve gökyüzünde PS’de bölgesel çalışma yaptım.

Fotoğraf halen sunulacağı ortamlara göre ek bazı düzenlemelere ihtiyaç duymakta, sanal ortamdaki küçük hallerinde okunamayan ama özellikle gökyüzü ile karanlık kayanın kesiştiği noktalarda bariz şekilde ortada , büyük boyda gözden kaçmayan kromatik sapma (chromatic aberration)’nın düzeltilmesi gerekli. Ayrıca yerinde çekip evde yaptığım bu fotoğrafta bir çok sebepten kaynaklanan gürültü(noise) de özellikle bazı bölgelerde okunabiliyor. Bir stok fotoğraf olarak satılmasına engel teşkil eden bu durum, fotoğrafın grenli manzaralar sergisinde yer bulmasına mani değil.

Dağcı fotoğrafçı olarak onca keyifli tırmanış zamanımı hatırlatan tek bir andır kendisi ve çekemediğim bir çokları arasından, getirebildiğim bir karedir.

 

Deniz Tokay

Afsad Kontrast Dergisi, Mayıs – Haziran 2012, 29. sayıda yayınlanmıştır