Karayalak Vadisi Bulut İçinde

Kızılkaya Tırmanışı (3771m)

Temmuz’un ilk hafta sonu tırmanış arkadaşım Şamil Demirel ile Aladağlar Kızılkaya’daydık. Bölgenin bu en yüksek zirvesine tırmanışı uzun zamandır düşünmekteydik. Faaliyeti tırmanış dönüşü dağda dinlenecek şekilde üç günlük planladık. Tırmanışın 2. gününden itibaren 3000 metre üzerinde kararsız bir hava hakimdi. Tepemizde dolanıp duran bulutlar ve Kızılkaya’nın setli ve çürük yapısıyla birlikte biraz stresli olsa da yine muhteşem anlarla doluydu.

İlk gün Sokullu Pınar’dan kamp yükü ile 3400 metre Çelik Buyduran kampına tırmandık ve burada bivakladık. Hava serindi ama yıldızların altında gecelemek harikaydı. Sabah bir bulutun içinde uyandık. Sıkı esen rüzgar ve kapatan zirve dolayısıyla Karayalak Vadisi tabanına doğru inişe geçtik bulutun 3000 metreden eteğini topladığını görünce önce Karasay Geçidi’ni hedefledik sonra da güney – güney batı yüzünden zirveye tırmanışı gerçekleştirdik. İkinci gün Sokullu Pınar kampına dönüp geceyi ılık bir şekilde bivakta geçirdik , sabah güzel bir kahvaltının ardından dinlenmiş olarak dönüşe geçtik.

Tırmanış sırasında Canon G12 fotoğraf makinası ve Drift  X170 kafa kamerası kullandım. Raporu daha sonra yuruyoruz.com dan yayınlarız ve belki o zaman daha çok görsel paylaşırım şimdilik şu aşağıdakiler var.