Tahterevalli Mutluluğu

Gezginder Bahar 2013 Temel Dağcılık Sınıfı ile haftasonu çok keyifli bir doğa yürüyüşü yaptık. Meşhur Kuzey Yeşili Göller rotasının değişik bir versiyonunda yürüdük. Daha çok rotaya adını veren kuzey bölgelerinde dolaştık. Bir çok göl gördük, bolca orman geçişi yaptık . Hatta bu sefer daha önce hiç girmediğimiz kuzey batı bölgesinde yer alan ormanlık araziye girdik, o kadar sık ve yüksek ağaçlar vardı ki yoğun güneş altında bile karanlıktı.  Gün içinde 800 metre irtifa aldığımız ve yaklaşık 16 km süren yürüyüşümüzde çok iyi su içtik ve düzenli molalar verdik. Günün sonuna tükenip bitmeden ulaşmamızı sağlayan önemli bir etkendi bu.

Yürüyüşün tadı damağımızda, gelelim fotoğrafa. Yukarıdaki fotoğraf bir mola sırasında çekildi. Yatıpta bulutları makinemle izlediğim bir sırada baktım ki arkadaşlar bir tahta bulmuşlar ve kayanın üstüne koyup eğleniyorlar. Hemen makinemi o yöne çevirdim. Bir çok çekim yaptım; yattığım yerden, ayaktan vs. Ama o açılar bana çok keyif vermediler. En son güneşi arkama aldığım bir alt diyagonal açı denedim ve bunu çektim.  Bu açı tahterevalliyi dinamik görmemi sağlarken, arkadan 45 derece ile gelen ikindi zamanının yumuşak gün ışığı arkadaşları güzelce aydınlattı. Çekimde Feryal’in Sony Nex 6’sını kullandım. Benim G12 malesef o kadar geniş bir açıya sahip değildi ve o noktadan alttaki çimleri ve taşı alamıyordum. Oysa özellikle tahterevalli algısının oturması için taşın görünmesi ve doğal koyu lekeler içinde çimlerin kayda girmesi lazımdı.

Çekim JPG yapıldı. Daha sonra Photoshop’ta renk kontrollü siyah beyaz çevrimi yapıldı, bölgesel olarak açma ve yakma işlemleri uygulandı .

Bu arada çok sevdiğim bir açım daha var ki, arkadaşlar biraz ters ışığa düşseler de ön planda otların net arkadaşların flu olmasını o fotoğrafta çok sevdim. Aşağıda görebilirsiniz.

Ayrıca aşağıda standart hatıra görselinden fotoğrafçı arayışına giden süreci izleyebilirsiniz.

Bir arada dev örümcek saldırısına uğradığım o dehşet anını paylaşacağım. !