Tırmanmak İçin O Sandalyeden Kalkman Gerekecek

Tırmananlar bilir, dağcılık ya da kaya tırmanışı bedensel olduğu kadar zihinsel de bir süreçtir. İyi bir plan ve organizasyon sporudur ikisi de. Fiziksel kondisyonun iyi durumda olması yetmez, zihinsel yeteneklerde ister. O sebeple bir çok ülkede belli yaş çocukları için tırmanış önemli bir zihinsel eylem olarak da görülür.

Şimdilerde gündemde sıkça rastladığımız sanal gerçeklik kavramı bu alanda da ürünler vermeye başladı. “The Climb” oyunu son derece etkileyici görselleriyle satışa sunuldu. Ama oynamak için sandalyenizden kalkmanız gerekecek. Sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) araçlarıyla birlikte oynanan “The Climb” tırmanışın fiziksel ve zihinsel süreçlerini gerektirir mi bilemiyorum. Ama belki sandalyeden doğaya doğru hiç yoktan görsellerin etkisiyle yönlendirici bir durum olabilir.

Oyunda tımanış yerini seçebiliyorsunuz.  Kuzey yüzünde mi tırmanmak istersiniz, yoksa Alp Dağlarında bir rotada mı. Peki ya Vietnam’a ne dersiniz. Mesela Ha Long Bay’e. Mekanlar dışında zorluk dereceleri de belirlenebiliyor.

Bu arada oyunun üreticileri ile yapılan röportajlarda ortaya çıkan ürünün simülasyon ve salt video oyunu olmasının ötesinde tırmanışa dair hisler verdiği iddiası da var. Bunu da oyun ekibinde yer alan tırmanıcılardan aldıkları verilere dayandırıyorlar. Ekipteki tırmanıcılar sayesinde oyuna tırmanış dünyasının bir çok nüansının eklendiği söyleniyor.

Ayrıca oyunun tırmanışa ve dışarı çıkmaya teşvik ettiğini, yani işi sandalyeden kalkmanın ötesine taşıdığını da belirtiyorlar.